Schody patří k těm věcem, se kterými se naprostá většina z nás setkává denně, ať už doma nebo v zaměstnání. Jejich překonávání máme již takřka zautomatizované a příliš nad ním nepřemýšlíme. Při výstupu i sestupu nám pak pomáhá zábradlí. To ocení zejména lidé staří nebo s pohybovým handicapem.
Je pravdou, že zábradlí na schodiště zkrátka patří. Můžeme se podívat prakticky na kterékoliv, a uvidíme jej tam. Je to samozřejmě především z bezpečnostních důvodů. Pokud by totiž někdo uklouzl, může se jednoduše zachytit zábradlí a zabránit tak pádu.
Najdeme jej ale skutečně u všech schodů? Nebo jsou i takové, kde je z nějakého důvodu považováno za zbytečné? Příliš se to nezdá. Koneckonců, stačí se jen podívat ke schůdkům vedoucím do paneláku. Ačkoliv se obvykle jedná jen o dva či tři nízké, hluboké stupně, i zde jej najdeme.
Přesto je faktem, že jsou i místa, na kterých jej zkrátka nenajdeme. Obvykle se jedná o soukromé domy, kde se nemusí při konstrukci řídit tak přísnými pravidly, jaká platí pro veřejná prostranství. Pokud zde tedy jsou například dva či tři schůdky ze zahrady do domu, pak je pravděpodobné, že jej zde nenajdeme, neboť to majitelé považovali za zbytečné.
Dobrá, ale co veřejné prostory? Zde přeci jen platí, jak již bylo řečeno výše, poněkud přísnější normy. A z dobrého důvodu, neboť nikdo nechce být popotahován po soudech, kdyby se nějakému člověku zde něco stalo, a samozřejmě následně platit odškodné a další náklady.
Faktem je, že ačkoliv v dnešních bezpečnostních předpisech je nutnost postavit jej uvedena, dříve tomu tak nebývalo. A jistě, v mnoha lokalitách, kde tomu tak je, se zkrátka přidělalo nové. Avšak ne všude je to možné bez poškození oné památky. A právě zde narážíme na místa, kde jej zkrátka nenajdeme.
Není však pochyb, že nám rozhodně pomáhá a zvyšuje pocit bezpečí, který na schodech máme. Pokud někde není, rozhodně to silně pociťujeme.